sobota, 17 czerwca 2017

Nie daj się zwariować - zachowaj równowagę

W pracy masz zawrót głowy? Dzieci nic innego nie robią tylko płaczą i wiszą na Tobie dniami i nocami? W domu jest jeszcze mnóstwo innych zadań do wykonania? Pranie, prasowanie, przygotowanie zbilansowanych posiłków, a jak tu jeszcze znaleźć czas na trening i chwilę dla siebie? Nie daj się zwariować! Zachowaj równowagę!
źródło: cudgrochow.pl
Czasami jesteśmy przytłoczeni szarą rzeczywistością albo wręcz przeciwnie: każdego dnia czekają na nas nowe, coraz bardziej stresujące wyzwania czy też decyzje. Często próbujemy zaspokoić potrzeby innych zapominając o sobie, swoich celach i pasjach. I niezależnie czy to jest rodzina czy szef, warto być asertywnym i powiedzieć NIE. Pomijanie swoich pragnień może prowadzić do wielu negatywnych skutków, m.in.:
 • stres
 • znudzenie
 • przemęczenie

Brak odczuwania satysfakcji z życia i wycieńczenie na pozór błahymi sprawami może prowadzić do chwilowej chandry, dołka, z którego czasami ciężko się wyrwać. Dlatego ważne jest, aby wreszcie zrobić coś dla siebie, odpocząć w spokoju i ciszy, i wyluzować, bo czasami inaczej sobie nie poradzimy.

Nie jesteśmy robotami, które mogą pracować dzień i noc. Nikt nie jest idealny. Nikt nie ma rozciągniętej doby. Rozwój osobisty, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, jest bardzo ważny. Daje ogrom satysfakcji i motywację do kolejnych działań. Ciągłe doskonalenie sprawia, że uszlachetniasz poziom zadowolenia z swojego życia. Do zachowania równowagi potrzebny jest nie tylko rozwój osobisty. Ważnym aspektem życia jest społeczność, którą się otaczasz. Relacje międzyludzkie są niezbędne do życia, wspólne spotkania, wyjazdy budują przyjaźnie i głębsze relacje, które dają nam także satysfakcję w życiu. Jest jednak wiele ludzi, którzy lubią być sami (lecz nie samotni). Rodzina i miłość to często siła napędowa wielu działań. To nasi najbliżsi otaczają nas zrozumieniem oraz pomagają przejść trudne chwile. Aprobują dobre pomysły, a te gorsze starają nam się wybić z głowy. To w rodzinie znajdziesz zawsze największą radość bycia. Czas spędzony z przyjaciółmi czy rodziną jest czasem na pewno bezcennym. Jednakże wypoczynek i relaks to czas, który musisz zakwalifikować wyłącznie dla siebie. Ta sfera życia ma być pewnego rodzaju narzędziami naprawczymi siebie samego. Może to być aktywny wypoczynek, czy wylegiwanie się na działce z książką. Coś co ładuje Twoje baterie, przy czym odpoczywasz i nabierasz energii na kolejne dni. Kolejne dni, które wykorzystasz na kreowanie swojej przyszłej ścieżki zawodowej, ponieważ kariera stanowi również istotny element w zachowaniu równowagi w życiu. Określenie zadowolenia ze stanowiska, które pełnisz może okazać się ważnym czynnikiem, który pociągnie za sobą kolejne następstwa? Mam nadzieję, że każdy z nas będzie pracował nie po to, żeby przeżyć (często na niskim poziomie, za najniższą krajową), ale po to, aby spełniać swoje marzenia. Kwestie finansowe są ważne. Krąży u nas powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają, ale jednak w dużym stopniu wpływają na nie. Bez pieniędzy nie zaspokoimy podstawowych potrzeb, zatem jednak pieniądze są potrzebne do przetrwania. Zdrowie, jako ostatni omawiany przeze mnie czynnik, jest równie ważnym aspektem, co pozostałe, wyżej wymienione. Zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, jest bardzo ważne w zachowaniu równowagi. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, dbaj o siebie. Umów się na wizyty kontrolne, odżywiaj się racjonalnie, ćwicz i trenuj, nie tylko ciało, ale również głowę.

Nie obawiajmy się powiedzieć NIE w odpowiednim momencie. Jeśli potrzebujesz odpoczynku, zrób to. Jeśli czujesz, że zaniedbujesz przyjaciół, rodzinę - odwiedź ich albo przynajmniej zadzwoń. Utrzymuj kontakt. Samodoskonal się, a kariera i pieniądze przyjdą z czasem. Inwestuj w swoje zdrowie, aby móc cieszyć się życiem.


12 komentarzy:

 1. bardzo wartościowy i przydatny post;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkowicie się z tym zgadzam i dodam jeszcze, że między każdym aspektem życia trzeba znaleźć równowagę tak, aby wszystko grało, a nie tylko było pozorne, czy wyniszczające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Często my, kobiety, dążymy do idealnego życia, zapominając przy tym o sobie

   Usuń
 3. Bardzo mądry i na czasie wpis. Ważna jest w życiu równowaga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę. Równowaga między każdym aspektem życia jest ważna i potrzebna :)

   Usuń
 4. Ja na szczęście nie mam aż tylu obowiązków by sobie z nimi nie radzić, ale jestem raczej dobrą organizatorką czasu. Może dlatego, że nie biorę na siebie tylu obowiązków, które mogłyby mnie przerosnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrzy organizatorzy czasu wychodzą w tym przypadku obronną ręką!

   Usuń
 5. Też uważam, że równowaga jest niezbędna. Trzeba umieć skupić się na priorytetach i wycinać nieistotne zajęcia, tak, by codziennie znalazł się w grafiku również czas na relaks. Sama codziennie po przyjściu z pracy, najpierw jem obiad, a następnie przez 20 minut po prostu leżę sobie wyciszona na maksa, czasami nawet uda mi się zdrzemnąć. Potem znów mogę działać. Staram się mieć jeden dzień w tygodniu bez listy obowiązków - tylko to co lubię. Wiem, że nie każdy tak może, kobiety są na różnych etapach życia, szczególnie młode mamy mają pod górkę, ale mimo wszystko, zawsze należy o sobie pamiętać - w miarę możliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gaju, nawet młode mamy potrafią wygospodarować odrobinę czasu, jeśli jest osoba, która przy nich jest, tzn. partner, mąż. Chociaż różnie bywa. Warto jednak być zdrowym egoistą :)

   Usuń
 6. powiedzieć nie, niby proste..powiedzieć tak, niby proste
  Gdy to nastanie nastanie harmonia:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za odwiedzenie bloga. :)